Beczki i dzbany
Kamienna beczka o wybrzuszonych ścianach wyprodukowana w Bochni. Naczynie zaprojektowano na wzór beczki z uchwytami. Wykonana z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego, wypalana w temperaturze ok. 1300°C W przeszłości była własnością Jana i Genowefy Kotlarskich. Wymiary: wys. 41 cm, średnica dna i góry 30 cm. Darowizna od pani Barbary Kotlarskiej
Beczka kamionkowa wyprodukowana w Bolesławcu. Ma dwa kamienne uchwyty, jest w kolorze brązowym. Całości dodaje uroku wzór na powierzchni beczki. Sygnowana BOLESŁAWIEC BZC. Wykonana z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego, wypalana w temp. około 1300°C. Przed wypalaniem pokrywa się solą kuchenną, dzięki czemu powstaje szklista polewa. Darowizna od pani Marii Szelążek
Dzban wykonany z czerwonej gliny, glazurowany, malatura w kolorze białym i czarnym. Stanowił własność pani Haliny Żak z Garwolina – lata 70-te XX w. Darowizna od pani Haliny Żak
Dzban gliniany (uszkodzone ucho), glazurowany z okresu okupacji. Znalezisko strychowe. Wymiary: wysokość 26 cm, średnica u góry 14 cm, średnica dna 11 cm. Pozostałość po pani Głowackiej. Darowizna od pana Edwarda Kotlarskiego.
Wielki stary przedwojenny gliniany dzban. Nie jest glazurowany. Naczynie pochodzi z Garwolina. Wymiary: wys. 27 cm, średnica góry 14,5 cm, średnica dna 11 cm. Darowizna od pana Edwarda Kotlarskiego.
Dzbanek kamienny - dwulitrowy, brązowy, w środku w kolorze białym. Napis na dnie FNK BOCHNIA 2 L. Wymiary: wysokość: 20 cm, średnica góry: 13,5 cm, średnica dna: 10 cm. Darowizna od pana Ryszarda Skwarczyńskiego.
Dzbanek gliniany - mały z uchem. Wykonany na kole garncarskim. Kształt garnka nadawany był rękami. Po wyschnięciu gliny, garnki wypalano w specjalnym piecu. Wysokość 14,5 cm, średnica góry 11,5 cm, średnica dna 8 cm. Darowizna od pani Urszuli Brzozowskiej.
Stary gliniany dzbanuszek z okresu przedwojennego, używany w gospodarstwie pani Józefy Michalikowej. Wymiary: wysokość – 15 cm, średnica góry 9,5 cm, dna 7,5 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Trzy gliniane dzbanuszki zakupione w sklepie CEPELIA w latach 70-tych. Darowizna od pani Haliny Żak
Wazon gliniany, glazurowany, malatura w kolorze białym, czarnym i zielonym. Wymiary: wysokość 28,5 cm, średnica góry 11,5 cm, dna 9 cm. Darowizna od pana Roberta Skwarczyńskiego
Dwa stare wazony - siwaki. Stanowiły własność pani Teresy Wronkowskiej z Kutna. Wymiary: większy – wys. 14,5 cm, śred. góry 9 cm, dołu 6 cm, mniejszy – wys. 11 cm, śred. góry 8, dołu 6,5 cm. Darowizna od pani Teresy Wronkowskiej.
Stary emaliowany dzban (konew) do noszenia przechowywania płynów w kolorze czerwono-brązowym o pojemności 10 l. Posiada kształt zwężający się ku górze. Wysokość 40 cm, średnica dna 21 cm. Zakupiony
Stary emaliowany dzbanek w kolorze białym. Używany był do przetrzymywania wody i mleka. Wysokość dzbanka 30 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Dzbanek metalowy, emaliowany w kolorze czerwonym. Posiada przymocowaną na stałe przykrywkę w kolorze czarnym. Wnętrze dzbanka w kolorze białym. Używany był do mleka, wody, czy białej kawy. Wymiary: wys. 19cm, średnica 11/15 cm. Darowizna od pana Mieczysława Jańca
Dzbanek niebieski emaliowany o pojemności 2 l. Był w posiadaniu Heleny Kotlarskiej. Wysokość 20 cm, średnica góry 11 cm, dna 14,5 cm. Darowizna od pani Heleny Kotlarskiej.
Garnki
Garnek gliniany biały, w niebieskie grochy, z jednym uchem. Używany na mleko. Wymiary wysokość 14 cm, średnica góry 12 cm, dna 9,5 cm. Darowizna od pani Barbary Kotlarskiej.
Dwojaki gliniane - pochodzą z kresów wschodnich z początku XX w. Jest to podwójne naczynie, w którym w dawnej Polsce donoszono na pole dwudaniowe posiłki – zazwyczaj zupę i okraszone ziemniaki lub kaszę (jadło). Wymiary: wys. – 15 cm wys. z uchwytem – 20,5 cm, średnica dna 9 cm, średnica u góry – 12 cm, szer. dwojaków 28 cm. Zakupione na targu staroci na Kole.
Stary emaliowany garnek w kolorze czerwonym, zwężany dołem do zapuszczania go w fajerki. Przeznaczony do gotowania na kuchni węglowej. Wymiary: średnica góry 21 cm, dna 14 cm, wysokość 17 cm. Darowizna od pani Marii Szelążek.
Stary garnek gliniany - pochodzi z kresów wschodnich lata 30-te XX w. Używany był do pieczenia ziemniaków w piecu chlebowym lub bezpośrednio był stawiany na ogniu. Wymiary: wys. – 18 cm, średnica – 25 cm. Zakupiony na targu staroci na Kole.
Garnek wykonany z czerwonej gliny, glazurowany (uszkodzone ucho). Pochodzi sprzed II wojny, używany był do mleka. Wymiary: wysokość 16 cm, średnica góry 14 cm, średnica dna 10 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Garnek gliniany bez ucha przedwojenny, glazurowany w środku. Na garnku widoczne ślady używania go na kuchni węglowej. Był własnością pani Józefy Michalikowej z Garwolina. Wymiary: wysokość 19,5 cm, średnica góry 22 cm, średnica dna 11,5 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Garnek gliniany bez ucha - wykonany na kole garncarskim, kształt garnka nadawany był rękami. Pochodzi z lat 40-tych XX w. Był własnością pani Józefy Krzyśpiakowej z Garwolina. Wymiary: wys. 14,5 cm, średnica góry 13 cm, dna 9 cm. Darowizna od pana Mirosława Kotlarskiego.
Garnek gliniany z uchem ze Sławin, pochodzi z lat 40-tych XX w., z gospodarstwa p. Marianny i Antoniego Szarków. Wymiary: wysokość 23,5 cm, średnica góry 20 cm, średnica dna 13 cm. Darowizna od pana Bogdana Szarka.
Bardzo stary przedwojenny – lata 20-te - gliniany garnek w kolorze zielonym znaleziony na strychu w kilku częściach (poklejony), wewnątrz glazurowany na biało. Wymiary: wysokość – 21 cm, średnica góry – 16,5 cm, dna - 12 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Garnek wykonany z gliny przez garncarzy z Beczyna k. Urzędowa okolice Kraśnika, wewnątrz glazurowany na zielono. Wymiary: wys. – 11 cm, średnica 13 cm, średnica dna 10 cm. Darowizna od pana Ryszarda Skwarczyńskiego z Kraśnika.
Garnek kamienny z dwoma uchwytami. Służył do przechowywania różnych produktów żywnościowych i marynowania mięsa. Wymiary: średnica 28 cm, średnica dna 23,5 cm, wysokość 20 cm. Darowizna od pani Heleny Kotlarskiej.
Garnki kamienne z uchem Na spodzie napis FNK BOCHNIA 3 L. Służyły do przechowywania mleka, smalcu, konfitur itp. Wymiary: wysokość 19,5 cm, średnica góry 18 cm, średnica dna 15 cm. Darowizna od pani Heleny Kotlarskiej.
Garnek kamienny bez uchwytów, mały. Wymiary: wysokość 13 cm, średnica góry i dna 12 cm, pojemność 1 l. Darowizna od pani Heleny Kotlarskiej
Garnek kamienny z jednym uchem o średnicy góry 24,5 cm, dna 21 cm i wysokości 20 cm. Darowizna od pani Marii Szelążek.
Garnek kamienny z dwoma uchami używany w gospodarstwie domowym A i S Szelążków. Darowizna od pani Marii Szelążek.
Bardzo stary przedwojenny garnek z uchem na mleko wykonany z czerwonej gliny, glazurowany. Pamiątka zachowana po pani J. Michalikowej z ulicy Polskiej. Wymiary: wys. 19 cm, średnica góry 17 cm, średnica dna 10 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Dwa gliniane garnki sygnowane FNK BOCHNIA. Wymiary: większy wysokość 19 cm, średnica góry 18,5 cm, dna 14,5 cm, mniejszy wys. 17 cm, średnica góry16 cm, dna 13 cm. Darowizna od pani Marii Szelążek.
Rondel miedziany, był używany do smażenia pączków, pochodzi z lat 20-tych. Był własnością Józefy Michalikowej, a ostatnio w posiadaniu pana Czesława Michalika. Wymiary: średnica 19 cm, wysokość 11 cm. Darowizna od pana Czesława Michalika
Sagan - duży żeliwny garnek z uszami, zwężający się ku dołowi. Zwężona część była zapuszczana do żaru w kuchni węglowej. Wymiary: średnica 26 cm i wysokość 30 cm, sygnowany 6 KZ 34 34. Znalezisko strychowe. Darowizna od pani Marii Baranowskiej
Sagan żeliwny mały, sygnowany 3 156. Używany w gospodarstwie domowym państwa Rękawków z Garwolina. Wymiary: wysokość 11,5 cm, średnica – 20 cm Darowizna od pani Urszuli Brzozowskiej
Mały żeliwny saganek sygnowany 5, znak firmowy, PN 172. Posiada kształt beczułkowaty z wywiniętą u góry na zewnątrz wypustką. Używany był w gospodarstwie do gotowania ziemniaków dla prosiąt. Wymiary: wysokość 21,5 cm, średnica 18 / 12 cm. Darowizna od pani Heleny Kotlarskiej.
Bardzo stary żeliwny saganek z jednym uchem. Pochodzi z lat 20-tych XX w., sygnowany – widoczny jest napis N° 13, poniżej znajduje się cyfra 196, pomiędzy tymi znakami, napis jest nieczytelny. Wymiary: wys. 21, śr.góry18, dna13 cm. Darowizna od pana Czesława Michalika
Mały sagan – żelazne naczynie kuchenne, posiada jeden uchwyt, jest sygnowany Wymiary: wys. 16 cm, średnica dna 10, góry 14 cm. Darowizna od pana Antoniego Garwolińskiego.
Foremki
Stara forma ceramiczna - służyła do wypieku babek. Znalezisko strychowe. Ceramika glazurowana. Prawdopodobnie wykonana w słynnej fabryce Bolesławiec. Datowana na początek XX wieku. Wymiary: wysokość 10 cm, średnica góry 20 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Forma kamienna do pieczenia babek. Przedmiot pochodzi z Kutna. Wymiary: średnica dna 18 cm, góry 30 cm. Darowizna od pani Teresy Wronkowskiej.
Stara kamienna, forma do wypieku babek wielkanocnych z lat 20-tych XX w. Wzmocniona wiązaniami z drutu. Przedmiot pochodzi z Garwolina. Wymiary: wys. 19,5 cm, średnica 21 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Gliniane formy - służyły do pieczenia babek wielkanocnych, przypominające kształtem doniczki o pokarbowanych ścianach. Wewnątrz glazurowane – początek XX w. Darowizna od pani Heleny Kotlarskiej.
Dwie gliniane formy - służyły do wypieku babek wielkanocnych, wewnątrz glazurowane. Pochodzą z lat 20-tych XX w. Przechowały się na strychu. Wymiary: duża: wys. 22 cm, średnica: 26 cm; mała forma: wys. 10 cm, średnica: 13 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Trzy kamionkowe formy na babki o średnicach: 18, 19 i 22 cm. Były własnością pani Jadwigi Kotlarskiej z Garwolina. Darowizna od pana Mirosława Kotlarskiego.
Misy
Makutra – gliniana misa o porowatej powierzchni wewnętrznej. Używana była do ucierania maku, ciast, kremów. Wymiary: średnica góry 24 cm, dna 13,5 cm, wysokość 11.5 cm. Darowizna od pani Heleny Kotlarskiej.
Stara misa pochodząca z kresów wschodnich sprzed II wojny światowej. Wykonana z czerwonej gliny. Wymiary: wys. – 13 cm, średnica – 30 cm. Zakupiony na targu staroci na Kole w Warszawie.
Przedwojenna gliniana misa do ucierania maku. Znaleziona na strychu. Średnica misy – 30 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Stara misa kamionkowa. Była w posiadaniu Jadwigi i Edwarda Kotlarskich. Wymiary: średnica góry 33,5 cm, dna 20,5 cm, wys. 13 cm. Darowizna od pana Mirosława Kotlarskiego.
Miednica aluminiowa z lat 40-tych XX w. o średnicy 40 cm i wysokości 14 cm. Dawniej naczynia takie służyły do higieny osobistej, mycia naczyń i prania. Posiada okrągły kształt i wywinięte lekko brzegi. Darowizna od pani Zofii Skwarczyńskiej.
Stara mała emaliowana miedniczka w kolorze szarym o średnicy 22,5 cm Używana była w kuchni do mycia rąk. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Stara emaliowana misa w kolorze żółtym o średnicy 21 cm, wysokość 11,5 cm Stanowiła własność pani Genowefy Kotlarskiej. Darowizna od pani Barbary Kotlarskiej.
Półmisek wykonany z metalu o średnicy 37 cm. Kształt półmiska owalny, pochodzi z lat 30-tych ubiegłego stulecia. Darowizna od pani Zofii Skwarczyńskiej.
Kanki na mleko
Stara bańka (kanka) na mleko używana w domu pani Józefy Michalikowej. Na spodzie lutowana. Pochodzi z okresu przedwojennego, znaleziona na strychu. Wymiary: wysokość 23 cm, średnica dna 12 cm, góry 9,5 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Kanka emaliowana zdobiona motywem kwiatowym w kolorze szarym, o pojemności 2 l. Wymiary: wysokości 23 cm, średnicy góry 9,5 cm, dołu 11 cm. Darowizna od pani Jadwigi Popis.
Duża emaliowana kanka w kolorze ciemnoniebieskim 5 l. Stanowiła własność A. i S Szelążków. Wymiary: wysokość 28 cm średnica góry 15 cm, dna 17 cm. Darowizna od pani Marii Szelążek.
Bańki emaliowane na mleko 3 szt. – 1l, 2l i 3l w kolorach: zielonym, niebieskim i kremowym. Darowizna od pani Heleny Kotlarskiej.
Butelki i słoiki szklane
Butelki wykonane z grubego kolorowego szkła zamykane porcelanowymi korkami, na których znajdowała się gumka uszczelniająca i metalowy mechanizm do zamykania. Butelki o pojemności 0,33 l i 0,5 l, służyły do napojów gazowanych. Darowizna od pani Heleny Kotlarskiej.
Butelki na napoje gazowane zamykane porcelanowymi korkami. H & S. MARKA OCHRONNA HABERBUSCH i SCHIELE WARSZAWA, na dnie napis UJŚCIE. Na innych napis HUTA SZKŁA FALENICA, G. STĘPNIEWSKI. Darowizna od pani Marii Szelążek.
Zestaw starych przedwojennych butelek różnej wielkości, w których kiedyś przechowywane były leki, chemikalia itp. Zestaw liczy 32 butelki. Są wśród nich butelki sygnowane np. JAN WRÓBLEWSKI W WARSZAWIE. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Butelki po wódce o poj. 1 l, 0,5 l, 0,25 l i 0,10 – na spodzie etykiety, z czerwonym drukiem, pieczęć P.M.S. Warszawa 7 XII. 1957. Na etykiecie napis „Warszawskie Zakłady Spirytusowe w Warszawie. WÓDKA CZYSTA ZWYKŁA 1 l, 40 %, 70 zł. Darowizna od pani Barbary Kotlarskiej
Bardzo stara butelka ze szkła w kolorze brązowym ze szklanym korkiem. Była własnością pani Genowefy Kotlarskiej. Darowizna od pani Barbary Kotlarskiej.
Stara butelka po kwasie chlebowym zamykana porcelanowym korkiem z drucianym mechanizmem. Pochodzi z Leszczyn – pozostałość po sklepie. Datowana na lata 20-te, XX wieku. Darowizna od pana Bogdana Szarka ze Sławin.
Prostokątna przedwojenna butelka na atrament. Na jednej ze ścian widnieje sygnatura: "SP. AKC. M. LESZCZYŃSKI i SKA WARSZAWA." Butelka pochodzi z przedwojennej fabryki chemicznej "M. leszczyński i Ska. S.A." założonej w 1872 roku, mieszczącej się w Warszawie na ul. Ogrodowej 32. Wymiary: Wysokość: 19 cm. Szerokość: 7 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Butelka na mleko z lat 50-tych o pojemności 1 l. Wykonana z przezroczystego szkła, posiada unikatowy kształt. Wymiary: wysokość 24 cm, ø dna 9 cm, otwór ø 4 cm. Darowizna od pani Marii Szelążek.
Muchołapka szklana (uszkodzona). Znalezisko strychowe. Na dno pułapki wlewano np. wodę z mlekiem, a pod otworem na blacie stołu sypano cukier. Zwabione muchy, nie miały możliwości wydostania się z tej pułapki. Darowizna od pani Marii Baranowskiej
Muchołapka – szklane naczynie, w którym na środku dna znajdował się otwór. Pod otworem umieszczano przynętę dla owadów, a w zagłębione dno wlewano wodę z mydłem. Muchy zwabione zapachem, nie mogąc wydostać się z pułapki, tonęły w wodzie. Wymiary: średnica 13cm, wys.15,5 cm. Darowizna od pani Heleny Kotlarskiej.
Stare słoiki wykorzystywane do robienia soków i nalewek. Były własnością pani Józefy Krzyśpiak. Darowizna od pana Mirosława Kotlarskiego.
Stary szklany wazon z lat 50-tych. Na całej powierzchni widoczne wzory. Był w posiadaniu państwa Makulców z Garwolina – ul. Polska. Darowizna od pana Antoniego Garwolińskiego.
Słoiki, w których w latach 50/60 sprzedawane były kompoty, przeciery, dżemy itp. Wymiary większego: wys. 20 cm, ø dna 9 cm, otwór ø 6,5 cm. Darowizna od pani Marii Baranowskiej.
Stare syfony wykonane z grubego kolorowego szkła z zamkniętym mechanizmem, po naciśnięciu którego ciśnienie gazu wewnątrz butli wypycha płyn na zewnątrz. Na dnie dwóch syfonów wytłoczona jest sygnatura ZN/63 1 N 1L. Wymiary: wysokość: 30cm, średnica dna: 10,5 cm. Darowizna od pani Barbary Kotlarskiej.