Strona głównaEksponatyPranie i prasowanie
NARZĘDZIA DO PRANIA I PRASOWANIA
Potrzebę oczyszczania własnych ubrań z zabrudzeń dostrzegano już od dawna. Na samym początku jedynymi działaniami podejmowanymi w celu utrzymania czystości odzieży było płukanie ich w zimnych strumieniach czy jeziorach.
Kolejnym etapem w rozwoju historii prania były kijanki. Jest najstarsze narzędzie do prania, używano ich do prania w wodach czy jeziorach. Kijanka to narzędzie, przybierające postać kija lub łopatki. Pranie za pomocą kijanki polegało na ciągłym uderzaniu tym narzędziem zabrudzonego materiału, a następnie spłukiwanie go wodą. W ten sposób cząsteczki brudu mechanicznie wydostają się spomiędzy włókien.
Za pomocą kijanek prano tkaniny grube, odporne na uszkodzenia, te bardziej delikatne wymagały starannego prania w rękach.
Wynalazek tary do prania powstał dopiero w XVIII wieku. To wtedy tworzono pierwsze jej prototypy. Najstarsze z nich zbudowane były z drewna z wyciętymi karbami. W późniejszym okresie narzędzie to ulepszano i wyrabiano z blachy, porcelany, a w XX wieku z marmuru i szkła. Materiał ten otoczony był drewnianą lub metalową prostokątną ramą. Tary wkładano do balii z ciepłą wodą, przeznaczoną do prania. W 1858 roku powstała pralka rotacyjna, która usuwała brud przez poruszanie odzieży w wodzie wymieszanej z rozpuszczonym mydłem. Pralki napędzane elektrycznie konstruowano od 1899 roku.